به مرکز پرسش و پاسخ زیباسالم خوش آمدید.
این بخش برای پرسش و پاسخ پیرامون تمامی موضوعات مربوط به زیبایی و سلامت بانوان ایجاد شده و تمامی کاربران عزیز زیباسالم و حتی کاربران مهمان می‌توانند سوالاتی که در ذهن دارند را بپرسند و پاسخ خود را از کارشناسان زیباسالم و دیگر کاربران دریافت کنند.
لازم به ذکر است که پنل کاربری این انجمن از پنل کاربری سایت مجزا می‌باشد. پس لازم است اینجا هم مجددا ثبت نام نمایید.

قیمت فرش ماشینی؛ مقرون به صرفه و مناسب یا گزاف و بی مورد؟

0 امتیاز

زندگی ماشینی این روزها، همه ابعاد زندگی را هم ماشینی می*کند. فرش*های ماشینی نیز یکی از مصادیق همین تغییرات فناوری محور در زندگی ما است. انواع دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی با سرعت و دقت بالا، فرش هایی تولید می کنند که ضمن کاربردهای متنوع از زیبایی بالایی نیز برخوردار است. قیمت فرش ماشینی نیز در مقابل فرش دستباف بسیار مناسب و متنوع است.


شهرهای مختلف ایران با بهره گیری از تجهیزات متنوع تولید فرش و دستگاه*های جدیدی مانند: واندویل، شوهنر، تکسیما و… ، به تولید فرش های مرغوب و باکیفیت دست زده اند. برای نمونه، کاشان بیش از ۷۰۰ واحد تولید فعال فرش ماشینی دارد. شهرهای آران و بیدگل، مشهد، دلیجان، یزد، اصفهان، ماکو و تهران در زمینه تولید انواع فرش های ماشینی بسیار فعال و موفق عمل می*کنند.


چرا فرش ماشینی انتخاب مناسبی است؟


فرش ماشینی در انواع طرح*ها و رنگ*ها بافته می شود. همین موضوع، سرعت تولید را به طور چشم*گیری افزایش می دهد. فرشهای ماشینی با ابعاد و نقشه های مختلف، پاسخ*گوی طیف گسترده ای از مشتریان است. مثلا فرشهای ماشینی عروسکی، از جمله فرشهای ماشینی پرفروشی هستند که در طرحهای بسیار متنوعی در بازار عرضه میشوند. ارائه و تولید فرش با طرحهایی که تنوع بالایی دارند و مثلا مانند فرش عروسکی که چهره شخصیتهای کارتونی و … هستند به شکل دست بافت هم هزینه خیلی بالایی دارند و هم به زمان زیادی نیاز دارند.


خرید فرش ماشینی برای کسانی که اهل مُد و تغییر متداوم دکوراسیون هستند نیز بسیار مناسب است. زیرا قیمت فرش ماشینی به آنها اجازه میدهد که متناسب با تغییرات مُد و سایر اسباب خانه مثل مبلمان و… ، به راحتی فرش خانه را نیز تغییر بدهند. فرشهای ماشینی با رنگهای مختلف و از سوی برندهای تجاری مختلف و بسیار معتبری مانند: فرش ماشینی کاشان و فرش ماشینی مشهد تولید میشوند. قیمت فرش ماشینی کاشان نیز طیف گسترده*ای را پوشش میدهد. اگر قصد خرید داشته باشید، بنا به بودجهای که در اختیار دارید، حتما مورد مناسبی پیدا خواهید کرد.


قیمت فرش ماشینی مشهد هم همینطور است. بسته به میزان شانه، تراکم و جنس خاب فرش، انتخابهای متعددی پیش روی شما خواهد بود.


قیمت فرش ماشینی در چه حدودی است؟


قیمت فرش ماشینی به عوامل مختلفی وابسته است. مثلا جنس نخ یکی از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت فرش است. فرشهایی که از نخ ابریشم مصنوعی در تولید استفاده می*کنند، معمولا بیشترین قیمت را در بازار دارند. فرش ماشینی ابریشمی شباهت زیادی به فرش ابریشمی تبریز و قم دارد. در آن از نخ پلیاستر نیز استفاده می شود تا شفافیت بیشتری در فرش جلوهگر بشود و نقشههای آن اقتباسی است از فرش ابریشمی تبریز٫


از مزایای فرش ابریشم مصنوعی میتوان به شست*وشوی آسان، ثبات در شکل فرش، عدم پرزدهی اشاره کرد. به طور کلی در تولید فرشهای ماشینی مختلف از آکریلیک، BCF، پلی*استر و ترکیب مواد نامبرده استفاده می*شود. هر چقدر میزان آکریلیک فرش بالاتر باشد نیز قیمت و کیفیت بهتری خواهد داشت.


فرش ماشینی نسبت به سایر کفپوشهای نساجی، قیمت کمتری دارد به همین دلیل همه نوع مشتری خواهان خرید آن است. ضمن اینکه به راحتی شسته می*شود و لکه گیری و نظافت آن نیز کار چندان دشواری نیست.


از سایر عوامل دخیل در قیمت فرش، وزن آن است. هر چقدر شانه فرش بیشتر باشد، وزن آن کمتر خواهد شد و وزن کمتر نیز قیمت بالاتری دارد. فرش ماشینی نباید خیلی سنگین باشد مثلا فرش ماشینی ۷۰۰ شانه در حدود ۴۰ تا ۴۵ کیلو وزن دارد. درست است که فرش خوب،فرشی است که بیش اندازه سنگین نباشد اما بیش از حد سبک بودن هم برای فرشهای ماشینی نوعی عیب به شمار میرود. وقتی فرشی که مثلا باید حدود ۴۰ تا ۴۵ کیلو وزن داشته باشد، سبکتر از بازه اعلام شده باشد، یعنی از نخ و الیاف مرغوبی برای بافت آن استفاده نشده است. تعداد رنگ به کار رفته نیز عامل دیگری در افزایش یا کاهش قیمت فرش ماشینی است. هر چقدر تعداد رنگهای فرش بیشتر باشد، قیمت آن هم افزایش بیشتری خواهد داشت.


انواع فرش ماشینی در بازار چیست؟


فرش ماشینی دارای ۲ نوع تراکم بافت است. تراکم عرضی و تراکم طولی. تراکم عرضی همان شانه فرش را مشخص میکند و شانه نیز در قیمتگذاری حائز اهمیت است. این افزایش قیمت نیز به خاطر زیبایی و ظرافت بیشتر فرشها با تعداد شانههای بالاتر است. فرشی که تعداد شانه بالاتری دارد، نقشه ظریفتری دارد و طرح آن به فرش دستباف شبیه است.


در حال حاضر، در بازار فرش ماشینی ایرانی، تراکمهای فرش ۵۰۰ شانه، فرش ۱۰۰۰ شانه، فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۵۰۰ شانه موجود است. شرکتهای معتبر با الیافی باکیفیت مثل الیاف شرکت درالون آلمان، فرشهای ماشینی مرغوبی میبافند و در اختیار مشتریان قرار میدهند.


قیمت فرش ماشینی به ابعاد آن هم بستگی دارد. فرشهای ماشینی به شکلهای مختلفی مانند: دایره، بیضی، مستطیل، انواع تابلو فرش و… در بازار به فروش میرسند. امکان تولید فرش ماشینی در قالب تابلو فرش با طرح چهره افراد نیز وجود دارد و شرکتهای مختلف در این زمینه برای مشتریان خود، محصولات جالب و مناسبی تولید میکنند. مثلا بافت فرشی از چهره دوست، همسر یا به طور کلی برای کادو دادن به کسی که دوستش دارید، ایده بسیار زیبا و خلاقانهای است. البته هزینه آن نیز آنچنان بالا نیست و با صرف کمی بودجه متوسط و مناسب به سادگی میتوانید آن را سفارش بدهید.


فرش ماشینی در اندازههای مختلفی تولید می*شود. فرش ۶ متری ۷۰۰ شانه با تراکم ۱۴۰۰ تا ۳۰۰۰ از جمله محبوبترینهای بازار است. ظاهرا اندازه آن با منازل امروزی تطابق بیشتری دارد. قیمت فرش ماشینی ۶ متری، وابسته به همان فاکتورهایی است که پیشتر عنوان کردیم. البته قیمت فرش ماشینی ۹ متری و… هم به همان فاکتورها بستگی دارد.


اندازههای دیگر فرش نیز مانند فرش ۱۲ متری ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰، طرفدارانی دارد. این توع فرش حدودا در ۱۰ رنگ برای برندهای مختلف تولید میشود. قیمت فرش ماشینی ۱۲ متری هم مانند همه اندازه*های دیگر به عوامل مذکور و البته برند و شرکتی که از آن فرش را تهیه میکنید، وابسته است.


برند در انتخاب فرش مهم است اما حواستان را جمع کنید. زیرا برخی از شرکتها صرفا به خاطر اسم و رسمی که پیدا کرده اند وتبلیغات گوناگون، قیمتهای بیشتری را برای فروش در نظر می*گیرند. این در حالی است که همان فرش و با کیفیتی مشابه به سادگی در فروشگاه و با برندی دیگر قابل خریداری است.


پس در خرید فرش پیش از آنکه به برند اهمیت بدهید به عواملی که عنوان کردیم، دقت کنید. این روزها با وجود شرکتهای رنگارنگ و رقابت زیادی که در بازار شکل گرفته است، قدرت چانهزنی مشتریان بیشتر شده است. بنابراین شرکتهای تولید فرش ماشینی نیز به فکر افتادهاند و خدمات بیشتری مانند بیمه و گارانتی به مشتریان ارائه میکنند. از سوی دیگر وجود فروشگاههای آنلاین مانند فروشگاه فروش اینترنتی فرش مرداس نیز اطلاعرسانیهای بهتری برای مشتریان صورت میدهند و خرید را برایشان آسانتر میکنند. ارسال رایگان، دریافت وجه درب منزل، ضمانت بازگشت فرش تا ۷ روز و… از جمله مزایایی است که خرید از فروشگاههای اینترنتی در اختیار مشتریان قرار می*دهد.       

سوال شده تیر 17, 1397 در دنیای مد بوسیله ی reyhanejvd (120 امتیاز)
ویرایش شده تیر 19, 1397 بوسیله ی reyhanejvd

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

...